Bociany to bardzo charakterystyczne, duże ptaki, które dwa razy w roku przemieszczają się pomiędzy Europą oraz Afryką. Od zawsze kojarzone przede wszystkim z dobrą wróżbą w wielu kulturach. Ten oryginalny, nie stroniący od człowieka, ani też nie prześladowany przez ludzi ptak otoczony jest zdumiewającą aurą. Jedno jest pewne. Warto każdego roku przynajmniej raz zobaczyć bociana.

Przygotuj miejsce pod bocianie gniazdo!

Bociany do Polski przylatują na wiosnę na okres lęgowy, najczęściej na przełomie marca i kwietnia. Przeważnie wracają rok po roku do swojego gniazda, aczkolwiek bywa, że zmieniają miejsce pobytu. W sierpniu i wrześniu bociany z powrotem wylatują do ciepłych krajów południowych, gdzie ich głównym zajęciem jest zdobywanie pożywienia i gromadzenie energii. Podczas gdy w Afryce bociany żyją w sporych stadach i są względem siebie przyjazne, w Europie budzi się w nich duch rywalizacji i walki i potomstwo. Bociany nie są gatunkiem zagrożonym wyginięciem, ale w Polsce obowiązuje ich ścisła ochrona. Bocian to ptak monogamiczny, lecz nie dobierający się w pary na całe życie. Głębokie nawet na 2 m i ważące niekiedy do 250 kg gniazda bociany budują z gałęzi na drzewach, budynkach i słupach elektrycznych. Mieszkańcy często wręcz pragną, by bocian osiedlił się w rejonie ich domostwa. Przygotowywane są niekiedy nawet specjalne platformy ułatwiające zakładanie gniazda.

Wiosenne wróżby związane z bocianami

Tak, wciąż wierzymy w rozmaite wróżby. Na wiosnę za wszelką cenę chcemy zobaczyć lecącego bociana, który ma zwiastować powodzenie w pracy, dostatek i szczęście. Jeśli zobaczymy najpierw bociana stojącego w gnieździe albo na łące to wierzymy, że pomyślna energia w tym roku nie będzie w stanie do nas dotrzeć. Bociany widziane w powietrzu są symbolem zamążpójścia lub pojawienia się wyczekiwanej drugiej połowy w naszym życiu. Analogicznie, ptaki stojące nie znamionują żadnych zmian w naszym życiu. Bocian jest zwiastunem wiosny, rozkwitających pąków i budzenia się przyrody do życia. Dla wielu ten charakterystyczny ptak jest symbolem dobrej zmiany, pozytywnych fluidów i optymizmu. Zgodnie z wierzeniami słowiańskiego folkloru bociany przynoszą dzieci. Parom, które nie mogą doczekać się potomków zaleca się przywabienie bociana na wiosnę cukrem pozostawionym na parapecie.

Bocian – symbol szczęścia w domu

Gospodarze domu niekiedy starają się przyciągnąć uwagę bociana zawiązując czerwoną wstążkę lub mocując jakąś błyskotkę przy miejscu specjalnie przygotowanym pod gniazdo. Wręcz ubóstwiane przez ludzi bociany, tym chętniej osiedlają się blisko człowieka. Na południu Europy uwagę zwracają liczne lęgowiska budowane na kościołach. Wierzy się nawet, że bocian zadomawia się tylko przy rodzinach uczciwych, dobrych i porządnych, pomagając im w życiu. W wielu rejonach Polski wciąż żywe jest przekonanie, że bociany gniazdujące blisko domu zwiastują szczęście, harmonię w rodzinie, zgodność, obfitość plonów oraz dostatek. Przekonanie to oddaje doskonale myśl: „Szczęśliwy dom, gdzie boćki są”. Bocian, symbol szczęścia w domu zgodnie z przysłowiem chroni także gospodarstwo przed burzą: „Gdzie bocian na gnieździe siedzi, tam piorun nie uderzy”. Ze względu na charakterystyczne stanie na jednej nodze kojarzone z medytacją, bociany uważa się za szczególnie mądre ptaki. Niesie to ze sobą wiarę w to, że bociany symbolizują podejmowanie słusznych decyzji przez domowników. Zabicie bociana w polskiej kulturze jest zawsze postrzegane, jako czyn zwiastujący wielkie nieszczęście dla tej osoby.