Każdy z nas z pewnością nie raz widział bociana, a wielu ludzi uważa je za symbol Polski. Ponadto, co jest powszechnie znanym mitem, bociany odpowiedzialne są za przynoszenie na świat dzieci. Te urocze ptaki gniazdują w wielu miastach Europy, ale także w Afryce oraz Azji. Na zimę ptaki te wylatują do ciepłych krajów i spędzają w nich około dwa miesiące, by potem móc wrócić do swojego ojczystego kraju na wiosnę. Przeczytaj więcej na temat tych niesamowitych ptaków i poznaj kilka ciekawostek na ich temat!

1. Bociany przez Polaków uważane za symbol ich ojczyzny, posiadają status świętego ptaka na Białorusi!

Bociany posiadają wyjątkowy status na Białorusi, gdzie traktowane są jak świętość. Wiele z tych pięknych ptaków zamieszkuje rejony Białorusi, a mieszkańcy Białorusi wierzą, że bociany zakładają gniazda tylko i wyłącznie na dachach dobrych domostw. Dodatkowo bocian traktowany jest jako nieoficjalny symbol tego kraju. Nawiązując natomiast do bociana jako symbolu Polski, nie ma się co dziwić, że powszechnie panuje takie o nim przekonanie, ponieważ z całej populacji bocianów aż 1/4 zamieszkuje Polskę, mamy więc ich najwięcej na całym świecie!

2. Przesądy związane z bocianami

Każdy z nas kojarzy bajkę, którą opowiada się małym dzieciom, zgodnie z którą to bocian właśnie przynosi do domu noworodka. Wzięło się to ze słowiańskich obrzędów mających miejsce podczas nocy świętojańskiej, podczas której dochodziło do wielu zabaw, libacji alkoholowych oraz orgii. Po około 9 miesiącach od tego święta zazwyczaj rodziły się dzieci, co zbiegało się z powrotem bocianów na wiosnę. Dlatego właśnie ptaki te kojarzone są z małymi dziećmi. Jeżeli natomiast mowa o przesądach, ludzie wierzą, że jeżeli na dachu ich domostwa pojawi się bocianie gniazdo, będą oni mieli szczęście!

3. Nogi bociana, jaki naprawdę mają kolor?

Każdy z nas wie, że bociany mają czerwone nogi, jednak na pewno nie raz zdarzyło się nam dostrzec bociana o białych nogach. Okazuje się, że ten biały nalot, którym są pokryte to tak naprawdę odchody wydalane przez bociany. Brzmi to trochę niesmacznie, ale ma praktyczne zastosowanie. Wilgotne odchody znajdujące się na nogach bociana parują, tym samym ochładzając ptaka, co jest bardzo przydatne podczas upalnych dni.

4. Jak długo żyją bociany i jaki rozmiar osiągają?

Bociany przeciętnie sięgają wzrostu około 120 cm, przy czym rozpiętość ich skrzydeł sięga nawet 2 metrów. Są to więc bardzo duże ptaki, których średnia życia sięga maksymalnie 10 lat, przy czym zdarzają się nawet 20- letnie przypadki. Najstarszym znanym nam bocianem, jest ptak, który osiągnął aż 30 lat, w związku z tym zdecydowanie jest to prawdziwy bocian emeryt!

5. Bociany są zwierzętami mięsożernymi, czy wiesz, co zazwyczaj jedzą?

Jak powszechnie wiadomo, bociany lubują się w żabach, które co jest prawdą, są jedną z częstszych opcji ich pożywienia. Oprócz żab bociany chętnie zjadają różnego rodzaju robaki, chrząszcze, dżdżownice oraz pijawki. Dodatkowo chętnie zjadają niektóre mały gryzonie oraz gady. Pomimo tego, że bociany nie są dość dużymi drapieżnikami, takimi jak sokół czy orzeł, czasami zdarza im się upolować nieco większe zwierzę, takie jak zające oraz łasice.

6. Kiedy obchodzimy Dzień Bociana?

W Polsce od 2003 roku obchodzimy Dzień Bociana, ma on na celu przybliżyć ludziom historię oraz fakty o pochodzeniu tych interesujących ptaków, a jego inicjatorem jest Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody. Święto to ma miejsce 31 maja, pamiętajcie więc o tym, aby od dziś móc odpowiednio je obchodzić!

Przeczytałeś właśnie o 6 faktach o bocianach, mamy więc nadzieje, że jesteś teraz trochę bardziej bogaty w wiedzę na temat tych ptaków. Warto zdawać sobie sprawę z ich różnorodnych cech, oraz wiedzieć o nich jak najwięcej.