Wieczne pióra są dziś wciąż uważane za bardzo stylowe i eleganckie, choć w dobie cyfryzacji piszemy ręcznie coraz mniej – wciąż jednak istnieją zwolennicy tego rodzaju zapisywania informacji, jak i podpisywania dokumentów. Historia powstania tych przedmiotów życia codziennego, które rozpowszechniły się na cały świat, jest bardzo interesująca i sięga tysięcy lat przed momentem napisania tego artykułu. Przyjrzyjmy się jej bliżej i zobaczmy, czemu będzie to świetny prezent.

Czasy starożytne

Może to się na początku wydawać trudne do zrozumienia, bo przecież wyobrażaliśmy sobie, że pióra czasów starożytnych zdecydowanie nie wyglądały, jak dzisiejsze wieczne odpowiedniki – myśleliśmy raczej o zwykłym piórze ptasim, które było maczane ręcznie w atramencie. Jednak historia i odkrycia XX wieku pokazują co innego. W roku 1922 Howard Carter odnalazł coś, co jest bardzo zbliżone budową i działaniem do dzisiejszego pióra wiecznego. Udało mu się to odszukać w grobowcu Tutenchamona – była to zaostrzona po jednej ze stron trzcinowa rurka, która była umieszczona w miedzianej oprawie z atramentem. 

Czasy nowożytne

Wiemy też, że wielki europejski wynalazca epoki renesansu, a więc Leonardo da Vinci stworzył szkice projektów bardziej praktycznej wersji piór, ale niestety, żaden z prototypów nie pozostał z nami do dzisiejszych czasów. Zakładamy jednak, że były one przeznaczone do jego własnego użytku. 

Na przestrzeni kolejnych stuleci powstawało bardzo dużo różnych wersji piór wiecznych, ale niestety żadne nie spełniały w pełni funkcji, z jakiej wizją były tworzone – często był to problem z wyciekającym atramentem, a wszystko przez to, że powietrze wracające do zbiornika nie było regulowane.

Przenosimy się do czasów, które, choć już dość odległe, są łatwiejsze do wyobrażenia – koniec XIX wieku. Bardzo często można usłyszeć historię na temat tego, jak powstały pióra, które są niezwykle zbliżone do dzisiejszych wersji, a to wszystko za sprawą incydentu z zalanym kontraktem. Lewis Waterman stracił ważnego klienta po tym, jak zaprojektowane przez niego pióro wylało się na ważny dokument nieszczęśnika. Po tej sprawie zaangażował się w stworzenie bezpieczniejszego pióra i w 1884 roku opatentował pierwszy model pióra wiecznego.

Pióro wieczne dziś – prezent idealny

Nie bez powodu opisaliśmy ze szczegółowością całą historię powstania piór wiecznych – jest to niezwykle ciekawy aspekt, który spodoba się każdemu, kto otrzyma piękne pióro Waterman na specjalną okazję. Oczywiście najczęściej pióra są prezentem, który towarzyszy interesom biznesowym, ale to nie jest jedyna dobra okazja do takiego podarunku. 

Pióro Waterman i opowieść, którą niesie, będą idealnym prezentem dla tych, którzy uwielbiają historię – często to zainteresowanie łączy się też z zamiłowaniem do ręcznego pisma. Oczywiście jednak niezależnie od wieku, zainteresowania, jak i relacji, pióro będzie uniwersalnym prezentem, który ma znaczyć za każdym razem coś innego, dostosowanego do osoby i sytuacji. 

Bardzo ważnym aspektem jest możliwość grawerowania krótkich fraz, które spersonalizują prezent i nadadzą mu większą emocjonalną wartość.