Mimo że oglądane przez kupujących modele okien na pierwszy rzut oka mogą wyglądać podobne, między poszczególnymi egzemplarzami istnieje znacząca różnica, którą należy wziąć pod uwagę przy tak ważnej decyzji, jaką jest odpowiedni wybór okien. Pozwoli nam to nie tylko zachować odpowiednią jakość, ale także niejednokrotnie zaoszczędzi wiele pieniędzy i stresu. Jednak skąd wiedzieć, jakie okna będą odpowiednie dla naszego domu i jak zdecydować pomiędzy wieloma dostępnymi na rynku modelami?

Styl okien

Pierwszą rzeczą na którą zwracają klienci, całkiem słusznie zresztą, powinien być całościowy wygląd okien, ponieważ są one nie tylko źródłem naturalnego światła, ale tworzą także część architektury domu. Sam wygląd domu mówi nam wiele na temat tego, jakie okna powinniśmy wybrać. Najważniejsze jest, aby wyglądały one dobrze, bez względu na upływ czasu. Do starszych wizerunkowo domów, najlepsze będą klasyczne okna dwuskrzydłowe, łatwe w czyszczeniu, otwieraniu i wpuszczające dużą ilość światła słonecznego. Jeśli jednak chcemy wyeksponować okna na tle ścian i uczynić z nich element poprawiający estetykę, warto zastanowić się nad szybami łukowymi, trójkątnymi czy okrągłymi. Do bardziej nowoczesnych domów polecane są okna jednoskrzydłowe, z cienkimi ramami, a ostatnim krzykiem mody są okna narożnikowe.

Zastosowanie

Przed wyborem, warto zastanowić się czy mają one służyć tylko wpuszczaniu światła – w takim wypadku można pokusić się o bardziej ekstrawaganckie modele, które jednak nie mają możliwości ich otwierania – a także czy zależy nam na podkreśleniu czy raczej przysłonięciu widoku na zewnątrz – od czego zależy rodzaj oraz wielkość szyb (przeźroczystych lub dekorowanych).

Materiał ramy

Następnym krokiem jest wybór materiałów. Wybór stylu okien jest bardzo istotny, jednak należy pamiętać, że okno musi przede wszystkim wytrzymać bez uszkodzeń długi okres czasu, w wielu warunkach klimatycznych. Prawdopodobnie najłatwiejsze w utrzymaniu są okna z PCV Gdańsk. Są odporne na uszkodzenia dzięki budowie wielokomorowej i stalowym wzmocnieniom. Możliwość wyboru wielu kolorów, dobra izolacyjność termiczna oraz łatwość w czyszczeniu i zachowaniu w idealnym stanie sprawiają, że są to najpopularniejsze okna na rynku. Jednak niekoniecznie nadają się  do każdego stylu i odpowiadają każdemu gustowi. Dla domów w których górują elementy drewniane, to właśnie okna drewniane Gdańsk będą pasowały najlepiej. Cieszą się one uznaniem zwłaszcza wśród entuzjastów ochrony środowiska ze względu na swoje naturalne pochodzenie. Dobra izolacyjność i dźwiękoszczelność sprawiają, że są one opcją godną uwagi.

Ilość i rodzaj szyb

Jednym z najważniejszych komponentów przy wyborze modelu jest oszklenie. Ilość i jakość szyb może wpłynąć na takie czynniki, jak przenikalność ciepła, dźwiękoszczelność, wytrzymałość na wiatr, uderzenia czy próbę włamania. Należy pamiętać, że nie wszystkie okna muszą posiadać takie samo oszklenie, dlatego, aby zmniejszyć koszty, warto je dostosować do funkcji, jaką mają spełniać, oraz rozmieszczenia w domu. Okna trudnodostępne czy znajdujące się w pomieszczeniach rzadko używanych mogą posiadać tylko jedną szybę, jednak do sypialni, salonów i innych pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt zaleca się stosowanie okien dwu- a nawet trzyszybowych. Na rynku są dostępne także szyby samoczyszczące – zapobiegające nagromadzaniu się nieczystości czy też odbijające światło, a także takie zatrzymujące temperaturę, co zapobiega przegrzaniu w okresie letnim i wydostawaniu się ciepła w okresie zimowym.

Dobra jakość to to gwarancja dobrego produktu

Należy pamiętać, że przy elementach tak długoczasowych, należy postawić na jakość. Trwałe, odporne, najwyższej jakości materiały mogą zapewnić sprawdzone na rynku i chwalone przez klientów firmy. Jeśli chodzi o szeroki wybór, sprawne dostarczenie i zamontowanie takich elementów jak okna, Gdynia zapewnia dostęp do najlepszych marek oraz firm, których wyspecjalizowani pracownicy zapewniają najwyższą jakość usług.