W obecnych czasach odpocząć chcemy nie tylko od pracy czy nauki, ale też od wszechobecnych obostrzeń związanych z pandemią. Wakacje powinny być momentem relaksu, a nie nadmiernym zamartwianiem się i stresowaniem kolejnymi kontrolami, testami czy zatłoczonymi miejscami. Gdzie zatem warto wyruszyć na urlop w czasach pandemii? Oto nasze cztery propozycje  

  1. Macedonia Północna  

Macedonia to niesamowicie piękne i przez wielu niedoceniane miejsce, wprost idealne na wczasy. Przez swoją bardziej popularną sąsiadkę Grecję, w Macedonii można spotkać o wiele mniejsze tłumy (największe nad Jeziorem Ochrydzkim, w reszcie kraju jest już o wiele luźniej). Znajdziemy tam niesamowite krajobrazy, świetne wino i zapierające dech w piersiach zabytki. Oprócz Jeziora Ochrydzkiego warto udać się na wyjazd do stolicy Macedonii - Skopje. Jest to miasto o zaskakującej liczbie pomników i zabytków. Przy wjeździe do kraju nie potrzebujemy testów na koronawirusa, nie ma też obowiązku odbycia kwarantanny.   

  1. Albania  

Kolejnym miejscem, gdzie nie jest wymagany test ani kwarantanna, jest Albania. Zachwyca pięknem natury niemal na każdym kroku, w dodatku przez dopiero rosnącą popularność nie trafimy tam na tak duże tłumy, jak na przykład w Hiszpanii. Przez wielu postrzegana jest jako relikt komunizmu ze względu na architekturę, co jednych przyciąga, a innych zniechęca. Warto nie tylko obcować tutaj z niesamowitą przyrodą, ale też skosztować trochę kultury w pięknych miastach wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Berat i Gjirokastёr to punkty na mapie, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas pobytu w Albanii. Ciekawym elementem wakacji może być również wyprawa do Apollonii - starożytnej greckiej osady, która była kiedyś bogatym miastem portowym.  

  1. Dominikana  

Egzotyczne wakacje nad Morzem Karaibskim są dostępne między innymi na Dominikanie, która jest otwarta na turystów z Polski i chociaż nie trzeba mieć zrobionego testu, należy liczyć się z możliwością bycia poddanym tzw. szybkim testom na obecność wirusa. Na fanów natury czekają tam:  

  • liczne wodospady,   
  • karaibskie plaże,  
  • parki narodowe.   

Ci, którzy wolą pozwiedzać mogą odwiedzić Santo Domingo - stolicę Dominikany, gdzie znajduje się cała zabytkowa część miasta wpisana na listę UNESCO. Koniecznie należy też zobaczyć znajdujący się w stolicy dom Krzysztofa Kolumba, który był pierwszym mieszkalnym budynkiem w mieście.   

  1. Chorwacja   

Niesamowity bałkański kraj mający naprawdę wiele do zaoferowania. Chociaż jest dość popularnym kierunkiem wśród turystów, wciąż zachwyca fantastycznymi krajobrazami, nie tylko na wyspach, ale również na kontynencie. Chorwacja jest o tyle szczególna, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Od średniowiecznych zabytków, przez turkusowe wybrzeże Adriatyku po spektakularne życie nocne. Na uwagę zasługuje również regionalna kuchnia oraz bałkańskie specjały alkoholowe, takie jak rakija. Z miejsc godnych na więcej uwagi będą na pewno:  

  • Zabytkowe Stare Miasto w Dubrowniku,   
  • malownicza wyspa Hvar,  
  • nadmorski Split.  

Chorwacja powoli znosi obostrzenia związane z ruchem turystycznym; aktualnie do wjazdu bez przymusowej kwarantanny wystarczy potwierdzenie przyjęcia minimum jednej dawki szczepionki.